Rady a tipy, které se mohou hodit jak začínajícím, tak pokročilým fotografům.

Fotografování už dávno není doménou profesionálů a amatérských nadšenců. Téměř každý dnešní mobilní telefon umí fotit, tak proč se tedy tahat s foťákem? Pár důvodů by se našlo, ale ve většině případů nám mobil opravdu postačí a hlavně, máme ho neustále u sebe. Není tedy divu, že fotíme ostošest. Celkově vzato je to pro nás přínosem, ovšem dříve či později začneme řešit otázku, co s tou hromadou fotek budeme dělat? Pokusme se nad tím trošku zamyslet.

Proč se mi fotky hromadí?

Dřív než začneme řešit jak naložit s kvanty fotek, zkusme se zamyslet na tím proč se do takového stavu vůbec dostaneme a jak tomu předejít.

Je přirozené, že když máme tu možnost, tak se snažíme zaznamenat každý okamžik a nepromeškat ani chvilku. Výsledkem je potom spousta, takřka stejných fotek. To samo o sobě nemusí být špatně. Podobným způsobem pracuje i spousta profesionálů. Zejména v oblasti sportovní fotografie. Problém nastává až po návratu domů. Profesionál si sedne k počítači, fotky zkontroluje, vybere ty nejlepší a zbytek nemilosrdně smaže. Oproti tomu většina lidí neudělá buď nic, nebo si své úlovky zběžně prohlédne a tím vše končí. Otázka zní, proč skladujeme kvanta fotek, na které se podíváme zpravidla jen jednou? Maximálně jich pár někomu ukážeme, pošleme, nebo vystavíme na internetu.

Dle mého názoru má odpověď dvě roviny. Jednu čistě pragmatickou a jednu sentimentální. Ukažme si to opět na příkladu. Našeho pomyslného profesionála fotografie živí a je logické, že nebude skladovat fotky, které mu nic nevydělají. Při množství a velikosti fotografií, které pořídí, by ho po čase takové úložiště stálo nemalé peníze. Zároveň nemá k pořízeným snímkům osobní vztah. (Teď se mnou mohou někteří profesionálové nesouhlasit. Jak to, že k nim nemá vztah? Víte co ho to stálo úsilí, prostředků, trpělivosti…. atd.? Ano, vím! Ale i přesto si troufám tvrdit, že je výsledkem buď naprosto skvělá fotografie, která se „prodá“ a nebo to zkrátka nevyšlo. I přes veškeré úsilí a technickou dokonalost, je fotografie z pohledu zákazníka nezajímavá.) Teď si vezměme stejnou situaci z pohledu běžného člověka, který nafotí třeba tři sta fotek během oslavy prvních narozenin svého dítěte. Z těch tří set fotek je vyloženě pěkných řekněme patnáct, možná dvacet. Zbytek je buď variací na jednu z oněch patnácti, nebo se nevyvedly (dítě se zrovna netvářilo hezky, nepodařilo se zaostřit, špatná kompozice, chybí nám půl hlavy, nebo se babička postavila zády před objektiv apod.). Jenže ouha, co takového člověka donutí smazat nepovedené a opakující se snímky? Nic! Ba co víc, brání se tomu podvědomě. Proč by mazal fotku svého potomka? Vždyť první narozeniny má přece jen jednou v životě. Jak tomu tedy předejít a jak to případně řešit? Zde je několik rad a postřehů.

  • Zkuste se před zmáčknutím spouště trošku zamyslet. Je to co vidíte v hledáčku nebo na displeji skutečně to co chcete vyfotit? Nesekejte bezmyšlenkovitě jednu fotku za druhou. Chce to cvik a trpělivost, ale vyplatí se.
  • Nepovedené snímky bez výčitek smažte. Vždyť se nepovedly. 😉
  • Vyberte velmi podobné, nebo dokonce stejné snímky, ty lepší z nich nechejte a zbytek smažte.
Jak udělat ve fotkách pořádek?

Jsem poučený, od teď už budu fotit uvážlivěji a výsledek své práce podrobím přísné selekci. Nicméně stále mám spousty fotek co jsem nafotil do teď.

Přístup bude opět podobný jako v předchozím případě. Aby nám práce nepřerostla přes hlavu, je nejdříve nutné pořízené snímky nějakým způsobem uspořádat. Někdo je zastáncem adresářové struktury. Já bych však vřele doporučil použít software určený na správu fotografií. Takový program nám může pomoci hned několika způsoby.

Začneme importováním fotografií. Většina programů umožňuje prohledat celý počítač a z nalezených obrázků potom vytvoří tzv. knihovnu. Terminologie jednotlivých programů se může mírně lišit, nicméně v tomto článku budu používat název knihovna. Ti pečlivější z nás mohou do knihovny nahrávat fotky postupně a rovnou je třídit do kategorií, alb či projektů. Kvůli úspoře místa na disku doporučuji uchovávat zdrojové soubory (originální fotky) právě v knihovně daného programu. Vyhneme se tak případným problémům s nechtěným smazáním fotek.

Když už máme všechny naše fotografie nahrané v knihovně, odstraníme duplicitní soubory (pokud existují). Některé programy tuto funkcionalitu nabízejí již v základní výbavě, některé jako rozšíření (např. Duplicate Annihilator pro Apple Aperture) a u některých si budeme muset pomoci samostatným programem k tomu určeným. Pokud budete tápat jaký software zvolit, strýček google jistě poradí.

Jako další přichází na řadu roztřídění fotek. Je čistě na vašem uvážení jak budete fotky organizovat. Knihovna domácích fotografií bude zřejmě organizovaná jinak, než knihovna obsahující zakázky profesionálního fotografa. Kupříkladu moje knihovna je rozdělená do tzv. projektů podle zakázky, jenž obsahují podrobnější kategorizaci. V rámci tohoto kroku lze využít další z výhod většiny programů, což je dávkové zpracování více souborů najednou. Běžně se jedná o přejmenování souborů, nebo i jinou úpravu, kterou standardně provádíte na všech fotografiích.

Teď to nejtěžší a nejzdlouhavější. Počítače naštěstí ještě nejsou tak daleko aby rozhodovali o tom co se nám líbí a co ne. Proto budeme muset projít všechny naše výtvory a rozhodnout se, které si necháme a které smažeme. Snažte se být objektivní a proveďte přísnou selekci. Jak moc přísnou vám bohužel neporadím, neboť každý máme jinak nastavená měřítka. Snažte se o to, aby vám po čistce zůstaly jen opravdu pěkné a jedinečné fotografie a zároveň, aby jste to nepřehnali a později nelitovali unáhlených rozhodnutí.

Přehled nejčastěji používaných programů

Název Použití OS Odkaz
Google Picasa Domácí Windows, OS X, GNU Linux picasa.google.com
Darktable Domácí OS X, GNU Linux, Free BSD www.darktable.org
Zoner Photo Studio Domácí/Profesionální Windows www.zoner.cz
Apple Aperture* Profesionální OS X www.apple.com/aperture
Adobe Lightroom Profesionální Windows, OS X lightroom.adobe.com

* Dle dostupných informací by měl být program Aperture (společně se svým jednodušším sourozencem iPhoto) během roku 2015 nahrazen aplikací Photos. Apple ovšem zůstává velmi tajnůstkářský a tak můžeme jen spekulovat, zda se bude jednat o plnohodnotnou náhradu.

Za zmínku stojí i chystaný program Affinity Photo od britské společnosti Serif. Pokud bude následovat kvalitou, cenou a zejména rychlostí, nedávno vydaný grafický editor Affinity Designer, mohl by být zajímavou volbou pro nadšence i profesionály. Nutno ovšem podotknout, že se jedná o software pouze pro platformu OS X.


Co s fotkami dál?

Nyní už máte zcela volnou ruku, jak se svými fotografiemi naložíte. Ať už se rozhodnete pro online sdílení, tisk a nebo si necháte fotografie jen pro sebe. Věřím, že se také mnohem častěji dostanete k tomu aby jste si je prohlédli. Jednak jste si s tím dali práci a za druhé nebudete muset zdlouhavě hledat, to na co zrovna máte náladu.

Na co byste rozhodně neměli zapomenout je zálohování. Možností je plno (externí disk, síťové úložiště, cloud, optická média…) a je jen na vás, která vám více vyhovuje. Já osobně používám síťové úložiště, kde jsou navíc zrcadlené disky. Někdo by to mohl označit za zbytečné plýtvání prostředky, ale já jsem zastáncem anglického přísloví „Better safe than sorry“ aneb jak říká můj kolega „To, že jsem paranoidní ještě neznamená, že mně nikdo nesleduje“. A jelikož jsem sklerotik, stará se mi o automatické zálohování program Time Machine. Alternativu najdete pro každý operační systém.

Závěrem

Pokud se vám podařilo zkrotit kvantitu a navíc také fotky zorganizovat, plyne z toho pro vás několik pozitiv. Troufám si říct, že pokud jste byli poctiví, značně se zmenšil prostor, který zabíraly vaše fotografie a především nemáte problém dohledat fotky z určité události, konkrétního období, nebo zakázky. Připouštím, že prohrabování se v babiččině krabici černobílých fotografií má svoje kouzlo, ale ty doby jsou už pryč. Na druhou stranu, v takové krabici jistě nenajdete dvě stejné fotky. Dříve nebylo nutné takto přísně fotografie třídit, protože focení nebylo tak běžné ani dostupné a kvalitu za nás ohlídal fotograf. Budu rád, pokud vám tento článek nějakým způsobem pomůže.

Nebojte se podělit o vaše zkušenosti, nebo položit dotaz v komentáři pod článkem.

Rady a tipy, které se mohou hodit jak začínajícím, tak pokročilým fotografům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>