Časté dotazy

Přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy. Pravděpodobně zde naleznete odpověď i na Váš dotaz.

Zavolejte na telefonní číslo +420 739 552 783, případně napište email na adresu info@fmfoto.cz (můžete využít také kontaktního formuláře). Sdělte mi o jaký typ fotografování máte zájem, připadně navrhněte termín. Následně se domluvíme telefonicky nebo osobně. Pokusíme se konkretizovat vaši představu a dohodneme konkrétní termín fotografování.

CO: Společně provedeme výběr finálních fotografií. Tyto fotky poté obdržíte v digitální i tištěné formě dle domluvy.

JAK: Tištěné produkty lze vyzvednout osobně, nebo zaslat poštou. Digitální fotografie budou bezpečně uloženy na serveru odkud si je budete moci stáhnout, pomocí odkazu a hesla, které obdržíte emailem.

KDY: Zpracování fotografií trvá průměrně 3-14 dnů dle objemu zakázky a požadovaného výstupu. Samotné vyfocení snímků je pouze začátek cesty ke kvalitní fotografii. Následuje precizní digitální úprava (případně retuš), která může být časově poměrně náročná. Nějaký čas zabere samozřejmě i tisk.

V podstatě kdekoliv, záleží zejména na vaší představě, typu fotek a občas také na počasí. Fotit lze venku, v ateliéru, ale klidně i u vás doma nebo ve firmě. Pokud cílové prostory disponují přívodem elektřiny, můžeme použít i mobilní ateliérové vybavení.
Záleží na tom, co a kde budeme fotit. V zásadě stačí, když přijdete odpočatí a v dobré náladě. Mohu pouze doporučit jednobarevné oblečení (trika, mikiny apod.), bez pestrých obrázků. Podle vaší představy se také můžeme domluvit na konkrétním oblečení či barvách. Mytí vlasů je ideální absolvovat den předem. Kosmetiku klidně i více dní před focením.
Doba focení je silně závislá na vaší představě a místě realizace. Běžně se čas strávený focením pohybuje mezi jednou až třemi hodinami.
Ano. Můžete si objednat rozličné produkty jako jsou kalendáře, foto-knihy, samolepky, fotografie na plátně, zažehlovací fólie, potištěné hrnečky, hodiny s foto pozadím a mnoho dalšího. Fantazii se meze nekladou.
Klasické fotografie jsou vytištěny na kvalitním fotopapíře či plátně. Pokud máte zájem o tzv. fine art, nebo zkrátka máte rádi „to nejlepší“,  můžete také zvolit tisk na bavlněný či barytový fotopapír.
V první řadě si musíme uvědomit co to vlastně retuš je. Retuší nazýváme změny na fotce, které nějakým způsobem upravují realitu. Doby, kdy fotky vznikaly chemickou cestou jsou víceméně pryč a temnou komoru nám dnes nahrazuje počítač. „Surovou“ fotku je nutné upravit, nebo chcete-li doladit a připravit na tisk. Tímto procesem prochází každá vybraná fotografie, ale stále se nebavíme o retuši. Oproti tomu, za retuš budeme zcela jistě považovat, pokud někdo přijde s požadavkem typu: „Nechci mít na fotce vrásky.“, nebo „Chtěla bych vypadat o 10kg lehčí.“ apod.

Abych tedy odpověděl na dotaz. U portrétních fotografií preferuji přirozenější vzhled a proto je běžně neretušuji vůbec a nebo jen velmi decentně. Jinou kapitolou jsou fotomontáže a reklamní fotografie. Tam lze samozřejmě rozsáhle grafické úpravy očekávat.